Jäsentiedote 2019

Hyvä Ympäristötieteellisen seuran jäsen,

Seuran vuosikokous järjestettiin 24.4.2018 Helsingissä Tieteiden talolla. Hallituksen jäsenistä kukaan ei ollut erovuorossa, joten hallitus jatkaa samalla kokoonpanolla kuin edellisvuonna. Puheenjohtajana vuonna 2019 toimii Mari Joensuu, varapuheenjohtajana Paula Kajankari, sihteerinä ja rahastonhoitajana Juho Rajala sekä hallituksen jäseninä Jarkko Akkanen, Kristiina Väänänen, Jenny Makkonen ja Jaana Wallin.

Vuotta 2018 häiritsivät tekniset ongelmat. Seuran verkkosivustot joutuivat jatkuvasti hyökkäysten kohteeksi ja lopulta menetimme vanhat sivut kokonaan. Samalla hävisi myös seuran postituslista ja suuri osa tärkeistä yhteystiedoista. Uudet verkkosivut ovat kuitenkin työn alla ja ne löytyvät tutusta osoitteesta www.fses.fi. Sivustoille lisätään materiaalia hiljalleen ja tavoitteena on saada toimiva kokonaisuus kasaan syksyyn 2019 mennessä. Postituslistan katoamisesta johtuen on seuran tiedotteiden jakelulista kovin suppea ja rajoittuu käytännössä jäsenmaksun suorittaneisiin henkilöihin. Jos siis tiedät seuran toiminnasta kiinnostuneita ihmisiä, niin ohjaathan heitä ottamaan yhteyttä hallituksen jäseniin!

Vuosi 2019 on toiminnaltaan viime vuotta vilkkaampi, sillä joka toinen vuosi järjestettävät Ympäristötieteen päivät pidetään Mikkelissä 10.-11.12.2019. Teemana on “Kiertotalous ja kestävä kasvu”. Ympäristötieteen päiviä edeltää “Toivoa ja tekoja ympäristöahdistuksen taltuttamiseen” -yleisötilaisuus, joka järjestetään maanantaina 9.12.2019 yhteistyössä Mikkelin kansalaisopiston kanssa. Tilaisuudessa esiintyy mm. palkittu tutkija Panu Pihkala, joka on kirjoittanut kirjan “Päin helvettiä? Ympäristöahdistus ja toivo”. Laittakaahan päivämäärät kalenteriin jo nyt!

Haluamme osaltamme kiittää jäseniä seuran toiminnan ylläpitämisestä ja toimintaan osallistumisesta. Toivottavasti näemme joulukuussa Mikkelissä!

Ystävällisin terveisin, Ympäristötieteellisen seuran hallitus

Ympäristötieteellinen seura sosiaalisessa mediassa

Seura ylläpitää Facebook- ja Twitter -tilejä, joiden kautta tiedotetaan ajankohtaisista asioista ja osallistutaan yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen. Voit liittyä Facebook-ryhmään osoitteessa:
https://www.facebook.com/groups/102658253125418/

ja seurata toimintaamme Twitterissä:
https://twitter.com/YTS_FSES_ry (@YTS_FSES_ry).

Seuran yhteystiedot

Hallituksen kokoonpano 2018-2020

Mari Joensuu, puheenjohtaja
FM, tohtorikoulutettava, ympäristösuunnittelija
Helsingin yliopisto, Bio- ja ympäristötieteellinen tiedekunta
Helsingin kaupunki, Kaupunkiympäristön toimiala
puh. 045 671 4572, s-posti: mari.joensuu(at)helsinki.fi

Paula Kajankari, varapuheenjohtaja
FM, tohtorikoulutettava
Helsingin yliopisto, Bio- ja ympäristötieteellinen tiedekunta
puh. 041 433 5702, s-posti: paula.kajankari(at)helsinki.fi

Juho Rajala, sihteeri ja rahastonhoitaja
FT, lehtori
Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu, Mikkeli
Metsätalouden ja ympäristöteknologian yksikkö
puh. 040 5783816, s-posti: juho.rajala(at)xamk.fi

Jarkko Akkanen
FT, Dos., yliopistotutkija
Itä-Suomen yliopisto, Ympäristö- ja biotieteiden laitos
puh. 050 442 0776, s-posti: jarkko.akkanen(at)uef.fi

Kristiina Väänänen
FT, Kansainvälisten opintoasioiden koordinaattori
Itä-Suomen yliopisto, Opintopalvelut
Puh. 050 409 0735, s-posti: kristiina.vaananen(at)uef.fi

Jaana Wallin
FT, ylitarkastaja
Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes), Kasvinsuojeluaineet
puh. 029 5052 054, sposti: jaana.wallin(at)tukes.fi

Jenny Makkonen
FT, tutkijatohtori
Itä-Suomen yliopisto, Ympäristö ja biotieteiden laitos
Puh. 050 430 2042, s-posti: jenny.makkonen(at)uef.fi